פייסבוק - סיכום
תאריך:
נושא: מאמרים בנושאים שונים


שנה לאחר שהיסטריית פייסבוק פרצה במחוזותינו אפשר לומר שהחיים בתחומים רבים כבר לא יהיו אותו הדבר.


קצת יותר משנה אחרי שהיסטריית הפייסבוק פרצה במחוזותינו, כבר אפשר להתחיל לסכם כיצד אתר אחד שינה את עולמנו, או לכל הפחות עולמנו הוירטואלי. לאחר יותר משנה מאז שכולנו התחברנו לרשת החברתית, טבעי שתהיה ירידה חדה בכמות ה"באזז" או הדיבורים סביב האתר, ומנושא שיחה הפך פייסבוק לכלי שימושי. בתחילה פייסבוק היה בעיקר מקום להעביר בו את הזמן הפנוי עם משחקי רשת ואפליקציות מוזרות, אך כיום עיקר הפעילות היא סביב האלמנטיים החברתיים של האתר.

פייסבוק הצליחה להוות תחליף מצויין לאי-מייל עבור שליחת הודעות בין חברים. אחת המגבלות הגדולות של האי-מייל היא כאשר אנחנו לא יודעים כתובת של אדם מסויים, במקרה כזה אין לנו שום מקום שבו נוכל להזין את שמו ואולי פרטים נוספים על האדם ולקבל בחזרה את כתובת המייל שלו. בפייסבוק לכל אחד יש שם וזהות. חיפוש שם של אדם מסויים בתיבת החיפוש תתן לי מייד אפשרות ליצור קשר איתו. האי-מייל נשאר עדיין כלי טוב לקבלת עדכונים משירותים שנרשמנו אליהם וקבלת דואר זבל, אך לטובת שליחת הודעות בין חברים פייסבוק היא האופציה המועדפת.

לאחרונה דווח כי בפייסבוק למעלה מעשרה מיליארד תמונות של גולשים. בכך פייסבוק הופך לאתר אכסון התמונות הגדול ביותר ברשת. העלאת תמונות לפייסבוק הפכה ממש לספורט תחרותי ואין יום שאיננו נתקלים באלבומים חדשים. יש לזכור שמצלמות דיגיטליות קיימות כבר זמן רב, אך פייסבוק תרם רבות לצילום הדיגיטלי והגביר את השימוש בו. כמעט כל אירוע חברתי הכולל יותר משלושה אנשים מונצח בפייסבוק כולל תגיות והערות.

כמו כן, הטענה המנצחת בויכוח בין חובבי פיתוח התמונות לחובבי התמונות הדיגיטליות תמיד היתה שתמונות דיגיטליות אי אפשר להציג לחברים במחשב ויותר נוח לשבת על הספה עם אלבום תמונות. אבל בפועל, כמה מאיתנו באמת טורחים לעשות את זה? לרוב התמונות ישבו שנים באלבום בלי שאף אחד יסתכל עליהן. בפייסבוק הקונפסט של להזמין אנשים כדי להסתכל באלבום יחד לא הכרחי. ברגע שמעלים אלבום לפייסבוק ניתן להחליט בדיוק למי לתת הרשאות צפייה, וברגע אחד לשתף את כל החברים בטיול האחרון למזרח למשל. נשארה רק הטענה "מה עושים בשבת"? הבונוס/חיסרון שמתלווה לאלבום תמונות בפייסבוק היא האפשרות של כל זב חוטם לטקבק ולהביע את דעתו על החיים שלנו, כמובן שתמיד ניתן למחוק תגובות מעצבנות. בשנה שחלפה מאז שנרשמנו לפייסבוק צפינו ביותר תמונות ואלבומים של חברים מבכל השנים שקדמו לכך.

מעבר לעובדה שפייסבוק היא רשת חברתית, היא גם רשת להכרויות. כבר שמענו על כמה "חתונות פייסבוק" ויש לצפות שהתופעה תמשיך. עד שהגיע פייסבוק, להכרויות באינטרנט היה בעיקר שם רע. הטענה שאף פעם לא באמת יודעים עם מי מצ'וטטים היתה נכונה וגרמה להרבה דייטים מבוזבזים. בעידן פוסט פייסבוק, אפשר לקבל באמצעות האתר יותר פרטים על האדם המיועד מאשר בכל דרך (חוקית) אחרת. בנוסף, ברוח המשפט "אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה", דף הפרופיל בפייסבוק מגלה על בעל הפרופיל לא רק שפע פרטים על עצמו, אלא גם מי החברים שלו. הפייסבוק גרם למותו המשמח של "הבליינד-דייט", לרוב המשתמשים בפייסבוק אלבומים עם שפע תמונות ממצבים שונים ומכל זווית אפשרית.

תחום נוסף שפייסבוק תרם רבות להתפתחותו הוא תרבות הפנאי והבילויים. האפשרות ליצור Event (אירוע) ולהזמין אליו מאות אנשים תוך דקות ובתוך כך גם לעשות מעקב אחר כמות האנשים שמתכוונים להגיע, הפכה אירגון אירוע לקל מתמיד. החיסכון בטלפונים, הזמנות ופתרון בעיית אי הוודאות לגבי כמות האנשים שיופיעו הורידו הרבה מהלחץ של ארגון אירוע רב משתתפים ופינו מקום ליותר אירועים. אירועים רבים מבוססים על פרסום ויראלי או פרסום מפה לאוזן כדי להפיץ את עצמם. פייסבוק הופך את הפרסום הויראלי לעניין פשוט של לחיצת כפתור במקרים מסויימים ובמקרים אחרים אוטמטי לגמרי.
למעשה, כל התכונות שסקרנו כאן קיימות כבר זמן רב באינטרנט כשירותים נפרדים כמו אי-מייל, אתרי אכסון תמונות, אתרי הכרויות ואתרי אירועים. הפלטפורמה שפייסבוק פיתחה לשילוב כל אלו לתוך ממשק אחד יעיל ונוח היא החידוש הגדול שהופך את האתר והכלים שהוא נותן לנו לכל כך שימושיים.

בחודשים האחרונים פייסבוק מאפשרת למשתמשים מכל העולם לתרגם את האתר לשפה שלהם, לאחרונה אפשרות זו נוספה גם לעברית. כמו אתר חברתי אמיתי, התרגום נעשה על ידי הגולשים עצמם ובצורה דמוקרטית. ניתן להוריד תוסף תרגום לפרופיל ובאמצעותו להציע תרגומים לתפריטים השונים באתר. במקביל ניתן להצביע בעד או נגד תרגומים שאנשים אחרים הציעו. בסוף התהליך יבחר התרגום עם הכי הרבה הצבעות. למשל, ההצעות למילה "poke" היו: נדנד, צבוט, הצק, להכות ודגדוג. קרב צמוד קיים בין "סיסמא" לבין "סיסמה" בתרגום המילה password, כאשר זו עם האלף בסופה נמצאת בהובלה. לא כולם מרוצים מהיוזמה. למעלה מ-23 אלף חברים הצטרפו לקבוצה: "לא לעשות פייסבוק בעברית - כל הערסים יבואו!".

אם גם אתם רוצים להצביע ולהשפיע היכנסו לכתובת:
http://www.facebook.com/translationsכתבה זו מגיעה מאתר... דוסילנד - זזים מהבית
http://www.dosiland.co.il/html

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.dosiland.co.il/html/modules.php?name=News&file=article&sid=504