עם הספר: ספרות המוסר
תאריך:
נושא: מאמרים בנושאים שונים


ידיעות אחרונות משיקים את הספר ה-13 בסדרת "עם הספר": ספרות המוסר


בימים אלו יוצא לחנויות הספרים הספר ה-13 בסדרת "עם הספר", הרואה אור לכבוד שנת ה-60 למדינה. הכרך ה-13 כולל שלושה חיבורים שחשוב לכל אחד מאיתנו לקרוא ולהפנים: חובת הלבבות, מסילת ישרים ושמירת הלשון.

 "רוב הכרכים בסדרה שלנו", מציינים בהוצאת ידיעות ספרים, "מוקדשים ליוצר מסוים או לתקופה היסטורית מסוימת אשר מצאה את ביטוייה באופנים מגוונים אצל הוגים שונים. כרך זה הוא יוצא מן הכלל. ספרות המוסר הוא מונח שמציין סדרה שלמה של ספרים שנתחברו על ידי הוגים יהודיים, החל מן המאה האחת-עשרה, ועד ימינו שלנו ממש. המשותף לכל הוגי ספרות המוסר ויוצריה, אשר חיו בתקופות שונות ובארצות שונות, הוא דאגה כנה למוסר האישי של האדם הדתי.

 הוגי תנועת המוסר קמו בדורות השונים כדי להילחם במה שהם ראו כהסתאבות של הקהילות היהודיות הדתיות, אשר שמו דגש חזק מדי על קיום מצוות כלשונן, ושכחו את המטרה היסודית של כל המצוות האלה – תיקון האדם והעולם. בהרבה מובנים, ספרות המוסר היא התפתחות מאוחרת של הנבואות המוסריות של נביאי ישראל המוקדמים".

חובות הלבבות, הנחשב כחיבור המקיף הראשון אשר מוקדש לענייני מוסר, נתחבר על ידי ר' בחיי אבן פקודה, הידוע במורשת היהודית בכינוי "רבינו בחיי", פילוסוף ופייטן יהודי שחי בספרד המוסלמית, בתקופת תור הזהב של יהדות ספרד. רבינו בחיי מחלק את חובותיו של היהודי המאמין לשתי חטיבות: חובות המוטלות על גופו (חובות האיברים), דהיינו, חיובים הדורשים ביצוע של פעולות מוחצנות (כגון שמירת שבת, תפילה ומתן צדקה); וחובות מנטליות (חובות הלבבות) שאינן דורשות ביצוע של פעולות אלא מתקיימות בעולם הנפשי הפנימי (כגון האמונה בקיומו של האל ובאחדותו, הביטחון באל, אהבתו ויראתו, ומצוות התשובה). כשם שחיבורים הלכתיים רבים הכילו הנחיות מפורטות המתייחסות לפעולותיו החיצוניות של המאמין היהודי, כך חיבורו של רבינו בחיי מושתת על הנחיות המתייחסות לעולמו הרוחני.

 מסילת ישרים נתחבר במאה השמונה-עשרה באיטליה על ידי רבי משה חיים לוצאטו, המוכר בכינויו הרמח"ל. החיבור כולל הדרכה מפורטת ומעשית לאדם המעוניין להפוך את חייו הדתיים מחיים טכניים של הישמעות לכללים לחיים מלאי משמעות ותחושת סיפוק אישי. הוא מדריך את האדם כיצד לפתח תכונות חשובות כזהירות, זריזות, ענווה, יראת-חטא, ואחרות, עד שיגיע למדרגה בה הוא מוכשר לקבל את רוח הקודש. הרמח"ל, לבד מהיותו רב ומקובל, היה גם מחזאי מוכשר, משורר וסופר מבורך. לשונו העשירה, תפישת האדם ההומניסטית המשתקפת בחיבורו, ומשקפת את הסביבה התרבותית האיטלקית שבה הוא חי ויצר, יוצרות יחד פנינה ספרותית והגותית נדירה.

שמירת הלשון נתחבר בסוף המאה התשע עשרה על ידי רבי ישראל מאיר הכהן מראדין, המוכר בכינוי החפץ חיים. (על שם חלקו הראשון של חיבור זה). החפץ חיים, פוסק הלכה חשוב, מתמקד במידה מוסרית אחת בלבד – פעולות הדיבור האנושיות. ממש כמו הפילוסופים הגדולים של המאה העשרים אשר התמקדו בלשון האנושית ככלי המרכזי המבטא מחשבה והשקפת עולם, כך גם החפץ חיים מבקש לתקן את מידותיה של החברה שבתוכה הוא חי דרך השפה.העושר המחשבתי, בהירות הדוגמאות והעצות הפשוטות והיומיומיות שמספק הספר הפכו אותו לאחד הספרים הנלמדים והנקראים ביותר בעולם היהודי הדתי.

למהדורה זו, המקבצת את שלוש היצירות החשובות האלה יחד, מצורף מבוא כללי על ספרות המוסר, אשר נתחבר במיוחד על ידי הרב חיים סבתו.

מידע נוסף על הסדרה ניתן לקרוא ב ynet.co.il/sefer.כתבה זו מגיעה מאתר... דוסילנד - זזים מהבית
http://www.dosiland.co.il/html

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.dosiland.co.il/html/modules.php?name=News&file=article&sid=484