שאלון למשודכים
תאריך:
נושא: מאמרים בנושאים שונים


בשבת האחרונה, עלון 'מעייני הישועה' יצא בשאלון בסגנון 'לאישה' לקוראיו המשתדכים. "האם להתחתן איתו? האם להתחתן איתה?"
לא נגענו.


מתוך מדור זוגיות ומשפחה בעלון "מעייני הישועה"
הרב שמואל אליהו | רב העיר צפת

למי מיועד השאלון? פעמים רבות אנשים שואלים את עצמם: [א] האם כדאי להכיר את פלוני או את פלונית? [ב] גם במהלך הפגישות עולה השאלה האם להמשיך או לא? [ג] והעיקר אחרי שנפגשתם חודש או חודשים אתם שואלים את עצמכם: האם כדאי להתחתן? לכולם מיועד השאלון.

מתי מחליטים? החלטה על חתונה כדאי לקבל רק אחרי חודשחודשים של הכרות. לפני חודש-של-היכרות לא כדאי לקבל החלטה. אפילו אם זה נראה לכם ודאי טוב. תנו להחלטה להתבשל.

מה עושים כשיש ספק? אם יש לכם ספק, המשיכו להיפגש. זאת לא החלטה שמחייבת חתונה. כמה זמן אפשר למשוך את הספק? בדרך כלל אומרים כי אם אתם לא יכולים לקבל החלטה אחרי שלשה חודשים, כדאי לכם לעצור ולחשוב: האם כדאי למשוך?

איך משתמשים בשאלון? ענו תשובות לשאלות הבאות. תנו ניקוד לתשובות. סכמו את התוצאות, וראו את המסקנות המומלצות.1] אהבה: האם אתם אוהבים אחד את השני? האם אתם מצפים לראות אחד את השני? אהבה היא דבר מתפתח, האם יש גרעין ראשוני? האם אתם רואים שהרגש שלכם יוכל לצמוח ולעלות במהלך חיי הנישואים? האם אתם רואים את עצמכם חיים יחד עשרות שנים? תנו דירוג, כל מספר שבין 0 ל-10. 0 = אדישות. 5= מצד אחד - מצפים לפגישות, מצד שני - יש ספקות.
10= כמו שיר השירים.

2] בריאות: האם בןבת הזוג בריא? האם יש מחלות תורשתיות? (קחו בחשבון שמי שיש לו בעיה, בןבת הזוג ספרתספר עליה רק בפגישה השלישית) תנו דירוג, בן 0 ל-10. 0 = הכי גרוע. 10= הכי בריא.

3] מידות/ויכוחים: האם המידות של בןבת הזוג שלכם מתוקנות? האם הואהיא זריזים או עצלים? בעלי חסד או אנוכי? בעל תאווה או זהיר? האם הואהיא כועס כשמרגיזים אותו? האם יש ביניכם הרבה ויכוחים? האם זה קורה לעיתים קרובות? איך אתם פותרים אותם? תנו דירוג, בן 0 ל-10.
0 = הכי מקולקל. 10 = הכי מתוקן.

4] התאמה בתוכניות לעתיד: האם התוכניות שלכם לעתיד מתאימות או משלימות? האם אתם מסכימים על הכיוון של החיים שלכם? האם יש הסכמה על מקום מגורים? על דרך לפרנסה? האם יש התאמה בכיוון חינוך הילדים? (אין צורך לסכם על השם שתתנו לילדים ולא על בית הספר) תנו דירוג, בן 0 ל-10.
0 = אין התאמה בשום עניין.
5= התאמת חלקית. (אבל סיכמתם מראש על רב שיחליט במקרים שלא תהיה הסכמה ביניכם).
10= מתאים בכל דבר ועניין.

5] אמונה ומצוות: האם דרך החיים שלכם דומה או שונה? האם בןבת הזוג שלכם מאמין? מתפלל? מקיים מצוות? באיזה רצינות הוא עושה את זה? האם זה מתאים למה שאתם עושים ודורשים מעצמכם? תנו דירוג, בן 0 ל-10.
0 = אין התאמה.
5 = זרמים שונים (אבל סיכמתם מראש על רב שיחליט במקרים שלא תהיה הסכמה ביניכם).
10= מתאים ודומה.

6] עבר: האם העבר הקרוב של בןבת הזוג שלכם מתאים לתוכנית שלכם ולמה שאתם מאמינים בו. אם יש עבר שלילי והוא רחוק, ככל שהוא מתרחק - כך השפעתו פחותה. (את השאלות יש לשאול על שני בני הזוג בעיקר על הבנות). תנו דירוג, בן 0 ל-10. אם הכל בנוי רק על "הבטחה" שיהיה שינוי לטובה = בדרך כלל אין מקום לחתונה.
0 = אם בן הזוג שינה את דרכיו רק לאחרונה.
5 = אם הוא שיפר דרכיו לפני שנהשנתיים.
10 = אם הוא שיפר דרכיו לפני שלוש שנים.


7] השכלה ומקצוע: האם הבןבת זוג שלנו הוא משכילבעל מקצוע? האם למד במוסדות חינוך טובים? האם הוא משקיע בלמוד? האם יש לו מקצוע לפרנסה? (את השאלות יש לשאול על שני בני הזוג, בעיקר על הבנים). תנו דירוג, בן 0 ל-10.
0 = חסר השכלה ומקצוע - תשקלו טוב אם יש מקום לחתונה.
7= עילוי או בעל מקצוע.
10= עילוי ובעל מקצוע.


8] יחוס: האם ההורים של בןבת הזוג מנומסיםנחמדיםהגונים? מה עושים האחים והאחיות? - תנו דירוג, כל מספר שהוא בן 0 ל-10.
כשהמשפחה בעלי מצה ומריבה = לא מתחתנים.
0 = כשהוריםאחים מאוד לא מנומסים ולא נחמדים.
10= כשהם הכי הכי.


9] עדה: האם העדה של בן'בת הזוג דומה לשלכם? זאת לא רק שאלה של מקום לידת ההורים, זה בעיקר תלוי בסגנון החיים של המשפחה שגדלתם בה. - תנו דירוג, כל מספר בן 0 ל-5.
0 = עדה שונה ורחוקה מאוד במנהגים ובהתנהגות.
5 = עדה שווה או דומה.


10] יופי: יופי זה לא הכל אבל יש לו ערך (אפשר גם לשפץ). האם הואהיא נאה בעינכם? דרגו מ-0 ל-5.

0 = לא יפה. 5= הכי יפה בעינכם.
אם בן הזוג נראה מכוער בעינכם = כדאי שתחשבו שנית האם יש מקום לחתונה?

11] גיל: בדרך כלל הבחור גדול מהבחורה בשנהשנתיים. לפעמים הבחורה גדולה באותו הפרש. מה הפרש הגילים ביניכם? תנו דירוג, כל מספר שהוא בן 0 ל -5.

5 = כשיש הפרש של שנה שנתיים. 2= הפרש של חמש שנים 0 = כשההפרש 10 שנים.
כשיש הפרש של יותר מ - 10 שנים = בדרך כלל לא מתחתנים. (אא"כ אתם בגיל מאוחר).

12] הסכמת הורים: האם ההורים מסכימיםנלהביםמתנגדים לחתונה? - תנו דירוג, בן 0 ל -5.
0 = ההורים מתנגדים ומאיימים לא לבוא לחתונה. 3= ההורים אדישים.
5= ההורים מאוד מרוצים.

13] כסף ועזרת הורים: כמה יש לבן הזוג? כמה ההורים עוזרים בחתונה ואחריה? תנו דירוג, בן 0 ל-5.

0 = אין כסף להוריםלבן זוג. 5= הורים מבורכים בכסף ובלב, יש חסכונות לבן הזוג.משמעות התוצאות
לפני שנפגשתם. חלק מהנתונים מן הסתם לא ידועים לכם, חלקם ידוע לכם משמועה או ידיעה חלקית. מלאו לפי מה שנמסר לכם. תנו לשאלה שאתם לא יודעים את התשובה 7 נקודות.

אחרי שנפגשתם. בתשובות 1-5 אתם חייבים להגיע ל-5 בכל תשובה. בכלל הסעיפים צריך להגיע לשבעיםשמונים. אם התוצאה פחות משישים, כדאי לשקול היטב אם יש בכלל מקום לחתונה. אל תתפתו לחשוב שאתם תתקנו את בןבת הזוג או שהדברים יסתדרו.

בגיל מבוגר: צריכים להתפשר על התוצאות – כמה? זה תלוי גם בגיל שלכם וגם בנתונים האישיים שלכם.

אורים ותומים: הטבלה הזו בנויה על "ניסיון חיים". אבל "חיים" הם לא "טבלאות", ובודאי יש הרבה נתונים שאינם נמצאים בשאלון הזה. לכן אל תחליטו על סמך השאלון הזה בלבד, כדאי לכן להתייעץ על התוצאות עם ההורים, עם רב או עם מישהו חכם שרוצה בטובתכם. בכל מקרה - אל תשנו את התשובות אחרי שתראו את התוצאות.

בהצלחה - מזל טובלחצו על התמונה להגדלה


כתבה זו מגיעה מאתר... דוסילנד - זזים מהבית
http://www.dosiland.co.il/html

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.dosiland.co.il/html/modules.php?name=News&file=article&sid=386