אתרי הכרויות לדתיים באינטרנט
תאריך:
נושא: מאמרים בנושאים שונים


לאיזה אתר להירשם? אילו פרטים עלינו למסור בעת ההרשמה? וכמה זה עולה לנו.
סקירה קצרה של כמה אתרי הכרויות לדתיים.


כבר שנים רבות שבנות ישראל אינן מחוללות בכרמים. האפשרות הנפוצה של מציאת בן זוג דרך גורם שלישי (דודה, שכנה, חבר וכו') הולכת ודועכת בעקבות ההעדפה למציאת בן זוג מתאים על ידי פעילות אקטיבית של הרווק עצמו. הרווק או הרווקה יודעים מהו דפוס בן הזוג המבוקש על ידם, ואותו הם רוצים למצוא בעצמם, ללא החדירה לפרטיות. בשנים האחרונות אנו מוצאים דמיון למציאות שהייתה קיימת בימי בית שני (תענית, פרק ד', משנה ח'), דווקא במרחב הוירטואלי. האינטרנט מאפשר לבנות ישראל לחזור ולחולל בין כרמי הרשת ולחפש את בן הזוג המיוחל.

עם ההתפתחות המהירה של הרשת, הוקמו גם אתרי הכרויות רבים. הבולטים שבהם בארץ היו קופידון ו- JDate. אתרים אלו ורבים אחרים הדומים להם נותנים מענה לרווקים והרווקות המחפשים את הצד השני. באתרים ניתן לבחור מבין מאפייני חיפוש רבים את בן הזוג המיוחל, בתקווה שהם קיימים מבין החברים באתר. לציבור הדתי, התאימו גם אתרים כאלו, כיוון שמבין אפשרויות החיפוש ניתן היה לבחור את הזיקה לדת:
חילוני/דתי/מסורתי.
הצרה היא שהציבור הדתי מגוון כל-כך ומשימת החיפוש אינה כה פשוטה.

המהפכה במגזר הדתי התרחשה בשנת 2001 עם הקמת אתר דוסי-דייט בגרסתו הראשונה. בתקופה שבה התפוצצה בועת האינטרנט, מצא לעצמו גרייסון לוי את הזמן להקים את האתר המאפשר לרווקים ורווקות דתיים למצוא אחד את השני. גרייסון היה הראשון שהיטיב לנסח את מאפייני החיפוש של הרווקים הדתיים באתר היכרויות מגזרי, ובמהרה הפך גרייסון ודוסי-דייט למותג בקרב הצעירים הדתיים. מבין אפשרויות החיפוש שנוספו, לעומת האתרים אשר אינם מגזריים, נוכל למצוא הגדרות להשקפה דתית, סוג הכיפה (שחורה, כיפה אמריקאית מעור או סרוגה), תדירות תפילות, ייחוס לכהונה ועדה.

כחצי עשור לאחר הצלחתו של אתר דוסי-דייט, קיימים כיום ברשת אתרי הכרויות רבים נוספים הפונים לקהל הדתי, החרדי והמסורתי. מכיוון שכל האתרים מציעים את אפשרות הרישום באתר בחינם, רבים מהמשתמשים נרשמים לכל האתרים, אך בדרך כלל יתמקדו בפעילות באתר אחד או שניים. בחלק מהאתרים לאחר ההרשמה, מספר אופציות באתר נחסמות, או ניתנות באופן חלקי. כך למשל אפשרות הפניה לחברים, או קריאת הודעות שנשלחו כרוכה ברכישת מנוי.
ההבדלים בין האתרים הם לרוב באפשרויות הגדרת ההשקפה הדתית ובמספר הסעיפים המאפשרים הגדרה של הרמה הדתית. ננסה לסקור את האתרים המרכזיים ולעמוד על ההבדלים הדקים ביניהם.

דוסי-דייט:
הגדרת השקפה דתית:
דתי לאומי, חרדי, חרדי לאומי, חסידי, חפיפניק, מסורתי ומתחזק.:
הגדרת רמה דתית:
חינוך יהודי, תדירות תפילות, תדירות לימוד תורה, כיסוי ראש (סוג כיפה לבנים, מאפייני כיסוי ראש לנשים), ציצית (לבנים).
הרשמה:
ההרשמה חינם. לאחר ההרשמה ניתן לקרוא הודעות שנשלחו ולהמשיך בהתכתבויות, אך לא ליזום פניה אל הצד השני.
המחיר: חודש אחד - 36 ¤ 3, חודשים - 99 ¤, 6 חודשים - 180 ¤.
הערות:
באתר ניתן לראות את המשתמשים המחוברים כעת לאתר וכן תאריך התחברות אחרון של המשתמש. בנוסף ניתן לראות מי צפה בפרטים האישיים שלך, אולם ניתן גם לחסום אפשרות זו.

לאחר הרישום לאתר לא ניתן לשנות מאפיינים חיצוניים כמו למשל את הגיל או הגובה. הנהלת האתר דואגת בכך למנוע פעילות של משתמשים שמטרתם אינה רצינית.
ברוב האתרים, בכרטיס האישי של המשתמש קיימת האפשרות לדירוג המאפיינים החיצוניים, כאן אפשרות זו לא קיימת.
סיכום:
זהו ללא ספק אתר ההכרויות הפופולרי ביותר במגזר. יש לו את זכות הראשונים, ואפשרויות החיפוש שהאתר מציע מגוונות.
גרייסון לוי מתחזק את האתר באופן שוטף ומנסה לשמור על הרמה הנדרשת. מונע כפילויות של משתמשים, ומנפה משתמשים שאינם מתאימים לאתר.

דתיי-דייט:
הגדרת השקפה דתית:
דתי לאומי, חרדי, חרדי לאומי, חפיפניק.
הגדרת רמה דתית:
רקע משפחתי (ממשפחה דתית, חוזר בתשובה וכו'), חינוך יהודי, תדירות תפילות, תדירות לימוד תורה, כיסוי ראש (סוג כיפה לבנים, מאפייני כיסוי ראש לנשים), ריקודים מעורבים (תומך/מתנגד).
הרשמה:
ההרשמה חינם והשימוש באתר חינם.
הערות:
ניתן לראות את המשתמשים המחוברים כעת לאתר. לאחרונה נוספה האופציה המאפשרת לראות את תאריך ההתחברות אחרון של המשתמש, וכעת הגולשים באתר יכולים לברר האם הדייט שלהם עדיין ממשיך לפקוד את האתר ולחפש אופציות אחרות. אפשרות נוחה נוספת באתר, היא צפיה בכל ההתכתבויות עם משתמש מסויים. החיסרון העיקרי באתר הוא שקשה למצוא משתמש ספציפי לפי שם משתמש או מספר משתמש.
סיכום:
אתר דתי-דייט מבית "חבר'ה" הוא אחד מאתרי ההיכרויות הפופולאריים בקרב הרווקים, וזאת בעיקר בזכות העובדה שהשימוש באתר הוא ללא תשלום כלל.

שניים שהם אחד:
הגדרת השקפה דתית:
חוזר בתשובה, מסורתי, דתי, דתי לאומי, חרדי, חרדי ליטאי, חרדי חסידי, חפיפניק, אחר.
הגדרת רמה דתית:
רקע משפחתי (דתי מהבית או חוזר בתשובה). אין כאן הגדרות נוספות המסייעות להבנת הרמה הדתית של המשתמש.
הרשמה:
ההרשמה חינם. בעת ההרשמה זוכה כל משתמש בנקודת זכות שאותה הוא יכול לנצל בכדי לקרוא או לשלוח הודעה למשתמש אחר. שימוש מעבר לכך כרוך בתשלום.
המחיר:
מנוי חצי שנתי ב-290 ¤ בלבד + חצי שנה חינם, מנוי תלת חודשי במחיר 180 ¤, מנוי חודשי במחיר 88 ¤. ישנם מבצעים באתר למחדשים מנוי.
הערות:
ניתן לראות את המשתמשים המחוברים כעת לאתר. בנוסף ניתן לראות מי מהמשתמשים התבונן בכרטיסך. בכרטיס פרטיו האישיים של כל משתמש ניתן לראות האם הוא בעל מנוי לאתר או לא. אחת האפשרויות הנוחות באתר, הוא צ'ט בהתכתבות אחד-על-אחד שניתן לקיים עם בן הזוג המיוחל באמצעות האתר. לאתר גירסאות בשפות אחרות. כך למשל קיימת גירסה בשפה הצרפתית. החסרון כאן הוא, שגם הנרשמים לאתר בצרפתית מופיעים בבסיס הנתונים הכללי. כאשר מחפשים בן או בת זוג פוטנציאלים, צריך לשים לב שהוא גם דובר את שפתכם.
סיכום:
שניים שהם אחד אתר מושקע. הוא הוקם על ידי " יותר מחברים בע"מ " שבבעלותם גם אתר ההכרויות Lovely )
http://www.lovely.co.il(. נראה כי מקימי האתר דאגו שיתאים לציבור הדתי, אך אולי דאגו לכך יותר מידי. העיצוב של האתר מזכיר מעט בית-כנסת ועמוס בקלישאות ובפסוקים שאינם מרגשים רווקים ורווקות (בעיקר מעצבנים אותם). כמו כן, אפשרויות החיפוש והסינון באתרים האחרים מוצלחות יותר. עם זאת, האתר זוכה לפופולאריות רבה, הודות לתפוצת הפרסום המאסיבי.

אתרי הכרויות נוספים:
שדכ-נט
פופי-דייט
משימה בשניים
דו-קליק
דאבל קליק


יצירת קשר עם בני המין השני, מתאפשרת באינטרנט גם בצ'טים (חדרי שיחה) ובפורומים. הפורום הפעיל ביותר, "לא כלה דרכינו", נמצא באתר כיפה (www.kipa.co.il). בפורום מחליפים צעירים רבים חוויות דייטים ומתייעצים. לא מעט זוגות נוצרו בזכות פעילות הפורום, ובזכות המפגשים המאורגנים על ידי חבריו.
חדר הצ'ט בתפוז (http://www.tapuz.co.il) גלאט צ'ט, הוקם עבור גולשים דתיים ומשמש גם הוא כמקום מפגש בין צעירים דתיים. הצ'ט אינו מוגדר באופן רשמי כמיועד להכרויות, אך גם ממנו זכו לא מעט זוגות להכיר האחד את השניה

כתבה זו מגיעה מאתר... דוסילנד - זזים מהבית
http://www.dosiland.co.il/html

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.dosiland.co.il/html/modules.php?name=News&file=article&sid=343