דבר ישר
תאריך:
נושא: פנוי להובלה


השבוע בלי התראה מוקדמת קיבלתי מתנה מהמדינה - מעטפה חומה. לאחר רפרוף במכתב הבנתי שהצבא מתגעגע אליי ומזמין אותי ל"חופשה" בת 40 יום במזרח ירושלים (יפה מצידו).


מיד התחילו לעלות בי זיכרונות מהימים הללו, הזיכרון החזק ביותר שנטמע בי הוא השבוע האחרון בצה"ל.כל חייל לקראת סוף שירותו הצבאי מוצא את עצמו בשיחת פרידה עם מפקדו האישי.
כל חייל לוקח את השיחה למקומות שהוא מעוניין בהם.
בשיחה שלי היה חשוב לי לבקש מהמפקד שלי , מי שהכיר ועבד איתי יום יום להגיד לי בפנים בדיוק מה חושב עליי, ואני כמובן אגיד לו גם מה אני חושב עליו. מטרת הפגישה לא להעליב חס וחלילה את השני, אלא באמת לקבל משוב אמיתי אחד מהשני. ולנסות לתקן עם צריך.

אחרי ששפכתי על מפקדי את מה שאני חושב עליו. הגיע תורי לעמוד ולקבל את מטח היריות. אז אחרי הדברים הטובים שהוא אמר עליי ("די… תמשיך…"). הגיעו גם הדברים הפחות טובים בי. מפקדי נקב בשני דברים. וברצוני להתמקד בדבר השני.

מפקדי העלה כי יש לי תכונה שלילית והיא שקשה לי מאוד להסתיר רגשות וכאשר אני חושב על מישהו משהו אני אגיד לו את זה בפנים, וכאשר אני מרגיש משהו אני אבטא אותו בכל ליבי ולא אשמור אותו בבטן.
הוא הביא לדוגמא איך כעסתי על מישהו באחד השבועות שלי בצבא על משהו שטותי, ולא עבדתי איתו עד שאמרתי לו בדיוק מה אני חושב עליו. מפקדי הסביר לי שזה לא מקצועי וצריך להפריד רגשות מעבודה.

בכוונה לא העליתי את הדבר הראשון שהוא העלה עליי, מהסיבה שבאמת הוא צודק ואני צריך לעבוד עליה. אך הדבר השני שהוא העלה מבחינתי הוא דבר חיובי והלוואי וכולם היו נוהגים כך.

תחשבו איזה חיים קלים היו לנו אם פשוט היינו יכולים להגיד לכל אחד מה אנחנו חושבים עליו, ולהגיד כל מה שעולה לנו בראש, וכל זאת מבלי לשחק אותה להיות צבועים ולהסתיר רגשות.

תחשבו על כל הדייטים המעייפים שהיו יכולים פשוט להסתיים אחרי שנייה של מבט בפרטנר, והיינו יכולים להסביר לבחורה שבאמת היא נשמעה מאוד נחמדה בטלפון אך מה לעשות שהיא מכוערת ועם כל הכבוד - פדיחות להסתובב איתה ברחוב, והבחורה תענה לבחור שהוא באמת נחמד אבל היא לא יכולה להתקרב אליו כי הוא ממש מסריח ודרך אגב גם מאוד משעמם.

תחשבו כמה כאבי ראש היינו יכולים לחסוך לעצמנו אם פשוט היינו יכולים לקום באמצע השיעור באוניברסיטה ולומר למרצה שהוא פשוט משעמם, וממש לא מעניין אותנו מה הוא עשה בצבא הבריטי, ואיך בדיוק הוא ניכלא בשבי הירדני.

שלא תבינו אותי לא נכון, כמובן שאני לא מצפה שאנשים יתחילו להגיד אחד לשני את כל מה שהם חושבים. אך אני מייחל שאנשים יתחילו להיות יותר אמיתיים ופחות צבועים אחד לשני. לפעמים אנשים עושים דברים לא טובים או מתנהגים בצורה לא טובה בידיעה שהסביבה אוהבת את זה. ואם רק היינו אומרים להם את האמת הם היו פשוט - מפסיקים.

חשוב כמובן לשמור על טאקט ולדעת מה להגיד ומתי להגיד, אך לפעמים יש מצבים בחיים שלטובת השני חשוב להגיד לו מה אנחנו באמת חושבים עליו.
אני מאמין שהדרגה הכי גבוהה בין חברים היא היכולת לקבל מהשני ביקורת מבלי להיעלב או לחשוב שזה לרעת השני.

אחרי ששמעתי את אשר חושב עליי מפקדי, את הדברים הטובים שבי וכמובן את הדברים שפחות טובים שבי. קמתי ונתתי לו …חיבוק.
(כפי שכבר אמרתי בהתחלה – "אני לא מסתיר רגשות"…)
ואמרתי לו פשוט – "תודה".

כתבה זו מגיעה מאתר... דוסילנד - זזים מהבית
http://www.dosiland.co.il/html

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.dosiland.co.il/html/modules.php?name=News&file=article&sid=331