דתי (בין) לאומי / מאת: פנוי להובלה
תאריך:
נושא: פנוי להובלה


מעט על ההבדלים בין היהודים-ישראלים לבין שאר העמים (ואני לא גזעני – החברים הכי טובים שלי הם יהודים-ישראלים).


במאמר הקודם שלי "הכיפה שלי" שדרך אגב, עורר הרבה תגובות (אמא, תודה!), וכמה בנות אף הביעו את נכונותן לסרוג לי כיפה שמחה. לידיעתכם, בימים אלו מערכת האתר עורכת סינונים וגיבושונים על מנת למצוא את – האחת! (עדיין ניתן להירשם – כל הקודמת זוכה!).
אם כן, במאמר "הכיפה שלי" הדגשתי את שני הסימנים לזהות דתי זרמן – כיפה וציצית.
במאמר זה ברצוני להדגיש את ההבדלים בין היהודים-הישראלים לשאר העמים (ואני לא גזעני – החברים הכי טובים שלי הם יהודים-ישראלים).
הבדלים אלו התעוררו בי לאחרונה עת נסעתי ללימודים באוניברסיטה כמידי בוקר בקו 159. עליתי לאוטובוס אמרתי "בוקר טוב" לאמנון הנהג והתיישבתי. לידי ישב בחור כבן גילי, ואני לא יודע איך אבל איכשהו התחלנו לדבר. סיפרתי לו על הטור שלי באתר "דוסילנד", והוא כבחור חילוני בהתחלה לא האמין כי יש חבר'ה דתיים-זרמניים שבאמת הולכים למסיבות ו"יש להם חיים", והוא עוד יותר לא האמין שתופעה זו אפילו ממוסדת באתר אינטרנט. סיפרתי לו על תוכן המאמרים שלי, וכשהגעתי למאמר "הכיפה שלי" העוסק בהבדלים בין הדתיים לחילוניים אמר הבחור כי אפרופו הבדלים – יש הבדלים בין היהודים-ישראלים לשאר העמים.
כעיקרון היהודי-ישראלי נבדל משאר העמים עקב שתי מחשבות שעוברות במוחו:
1. היהודי - ישראלי לא רוצה לצאת פראייר.
2. היהודי - ישראלי חושב כח הוא יותר טוב מהשני.
אני מדגיש כי מדובר ביהודי שגר בישראל, כי לא סתם אמרו חכמנו זיכרונם לברכה כי האוויר של ארץ ישראל – מחכים! כנראה הם התכוונו לאוויר של בתי הזיקוק בחיפה…, מחקרים של אוניברסיטת החיים שבנמל ת"א מוכיחים כי יהודי הגולה ושאר הדתות בישראל אינם מרגישים וחושבים זאת.
ברצוני לנתח את המחשבה הראשונה, היהודי-ישראלי לא רוצה לצאת פראייר.
לא סתם אנו לוקחים את העיתון השני בערימה בפיצוציה- אולי מישהו נגע בעיתון הראשון והוציא את הספורט. שאנו עוצרים ברמזור אנו מסתכלים ימינה ושמאלה כדי לראות את המכונית שלידנו – אולי היא יותר טובה, וברגע שהרמזור מתחלף לירוק אנו ישר שמים גז – כדי להוכיח כי המנוע שלנו יותר טוב (דרך אגב, המושג "פתיחות" קיים רק בין האנשים היהודים-ישראליים). בכלל לא סתם אנו מצפצפים לאוטו שמקדימה שיסע כבר ברמזור הכתום – אנו לא רוצים לפספס את הרמזור ובכך לצאת - פראיירים.
יצא לי לדבר עם איש עסקים מצליח (אני מעדיף לקרוא לו "אבא") וביקשתי ממנו טיפ לעסקים, הוא ענה לי שהטיפ הכי טוב הוא: "לא לעשות עסקים עם יהודים" מהסיבה שיהודים-ישראליים מגדירים את "עסקה טובה" כאשר גם המוכר וגם הקונה לא מרוצים מהעסקה. וכעת, למחשבה השניה – היהודי-ישראלי מרגיש כי הוא יותר טוב מהשני.
כל אחד מאיתנו בעומק ליבו מרגיש כי הוא יותר טוב מהשני. אנו יותר טובים מהשכן ממול, הקבוצה שלנו יותר טובה, אנו יותר טובים מהמדינה השנייה. לא סתם כתוב בתורה שאנו "העם הנבחר" – אנו יותר טובים משאר העמים (ואם כך כתוב בתורה אז מי אני שאתווכח), ואנו צריכים להיות ''אור לגויים'' – בגלל שאנו יותר טובים אנו צריכים לתת דוגמא אישית לגויים שמסביב. שימו לב שגם בתנ''ך במקום להגיד "עמים" כתוב "גויים" – שימו לב שהמושג "גוי" מעלה בנו דבר שלילי.
גם במהלך החיים גידלו אותנו בידיעה שאנו יותר טובים מהשני, בבית הספר התעודה שלנו היתה יותר טובה מהשני, בבר המצווה קראנו הרבה יותר טוב מהבן של השכנים, נהיגה למדנו אצל המורה היותר טוב ובצבא חיל האוויר שלנו יותר טוב מחיל האוויר האמריקאי, וכמובן- יש לנו את המודיעין הכי טוב!
על שתי מחשבות אלו ניתן להסתכל באור שלילי, כי הרי לא ראוי שהאדם יחשוב שהוא יותר טוב מהשני, כי הרי כולנו נבראנו בצלם אלוקים, כולנו סך הכל בשר ודם. וכתוב בתורה "ואהבת לרעך כמוך" – תאהב את השני כמו שאתה אוהב את עצמך כי אתה בדיוק כמוהו.
במחשבה שניה, אלוקים לא סתם יצר לנו את היצר וההרגשה שאנו יותר טובים מהשני, והרי למדנו בבית הספר שלכל דבר בעולם יש סיבה ומשמעות, אפילו לכיפה של יהודה סעדו, ואפילו – למילות השירים של שלמה ארצי.
אני מאמין שאנו באמת יותר טובים מהשני! וטוב שכך, כך יש תחרותיות בעולם , כך יש לנו אינטרסים להתקדם ולהתפתח וזה בעצם מהות קיומנו בעולם – להיות טובים יותר.
אני מאמין שאנו צריכים לאמץ גישה זו ולהיות באמת "אור לגויים", לא "גויים" במובן של עמים אחרים, אלה "גויים" במובן של - אנשים אחרים. אנו צריכים להאיר אנשים אחרים, לעזור להם, לקחת אותם תחת חסותנו ובכל להאיר את חייהם. ואולי אנו "הדתיים הלאומיים" נהיה קצת יותר – "דתיים בין-לאומיים".הערות הצעות מגונות ופינוקים אפשר לשלוח ל:
panuy_le_ovalut@walla.com

כתבה זו מגיעה מאתר... דוסילנד - זזים מהבית
http://www.dosiland.co.il/html

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.dosiland.co.il/html/modules.php?name=News&file=article&sid=273