דוסילנד - זזים מהבית
  • ראשי
  • לוח אירועים

תמול שלשום – ש

בימים אלה יוצא לחנויות הספרים בכל רחבי הארץ הספר השבעה-עשר בסדרה החגיגית "עם הספר" הרואה אור לכבוד שנת ה-60 למדינה במסגרת פרויקט מיוחד של "ידיעות אחרונות" ובנק הפועלים.

הסדרה מציגה לקורא הישראלי בן זמננו, במהדורה עכשווית ונגישה, את החשובות שביצירות העבריות והיהודיות בכל הזמנים.
והשבוע – כרך המוקדש לגדול הסופרים העבריים בעת החדשה וחתן פרס נובל, ש"י עגנון.
 
יצירתו הענפה של עגנון כוללת סיפורים קצרים, נובלות ורומנים במגוון רחב של צורות ביטוי, מריאליזם נוקב ועד פנטזיה נטולת גבולות. כתיבתו יונקת ממסורת התרבות היהודית לדורותיה ומן הספרות האירופית ומשתרעת על פני שישים שנות כתיבה. לשונו המיוחדת במינה, המכוÌנה "עגנונית", איננה עניין של לשון בלבד אלא של מבע ייחודי שיש בו מסתורין, רב-קוÉליוÌת, אירוניה, אמירות המורכבות מדבר והיפוכו והישענות חתרנית על המקורות. אי לכך, יצירת עגנון היוותה מאז ומעולם גירוי ואתגר לקוראים, לחוקרים וליוצרים, ותמשיך לעולם להיות מקור השראה לכל אדם.
 
מבין יצירותיו הרבות של עגנון, שרובן יצאו לאור אחרי מותו, בחרה מערכת "עם הספר" את הספר תמול שלשום.
במערכת מסבירים בחיוך: "מדוע עגנון, נדמה שאין צורך להסביר. ואם עגנון, אז בחרנו ברומן החשוב ביותר שלו, ובכלל הרומן החשוב ביותר שנכתב במאה העשרים."
 
באומץ וביצירתיות נדירה עוסק תמול שלשום באחד הנושאים המרכזיים של הספרות העברית החדשה: נטישת מולדת אחת למען מולדת חדשה, נושא שנשאר רלוונטי עד עצם היום הזה. יתרה מזאת, הרומן נותן ייצוג לזרמים השונים ביהדות, שכוחם לא תש והם נוכחים גם במציאות של ראשית המאה העשרים ואחת.
 
פרופ' ניצה בן דב מאוניברסיטת חיפה, המתמחה ביצירתו של עגנון, כתבה לכרך זה מבוא מרתק.
 

מחיר כל כרך הוא 35 ¤ בלבד בחנויות סטימצקי וצומת ספרים.

 
<
אוקטובר 2021
>
ראשנשלרבחמשישב

12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31