דוסילנד - זזים מהבית
  • ראשי
  • לוח אירועים

הכרויות: על רווקות 'כרונית', ואיך אפשר לצאת ממנה

שיטת גרינברג: רווקות כמצב כרוני, שניתן להפסיקו
מיכל רון *

רווקים ורווקות רבים מודעים ביותר לרצונם להתחתן, ואינם מבינים מדוע, למרות מאמציהם, מצב זה אינו משתנה.

למאמר המלא
אותם אנשים תופסים את הנישואין כדבר מה נכסף, אך למעשה, הם אינם מודעים לעתים לפחד ולכאב הכרוכים במערכת יחסים אינטימית כדוגמת נישואין. אותם אנשים נשארים תכופות ברווקותם משום שהם מתכחשים לפחד הכרוך בהתקרבות, או לכאב הכרוך בויתורים. כל עוד הם אינם מודעים לרמות הרגשיות העמוקות יותר – הפחד והכאב – חייהם מתנהלים, למעשה, על-ידי אותן רמות רגשיות בלתי מעובדות.
בתהליך בשיטת גרינברג חושפים את מה שכואב ומפחיד כדי לאפשר לנו לשנות מצבים כרוניים.

שיטת גרינברג עוסקת בשינוי מצבים כרוניים – פיזיים, רגשיים, מנטליים, או התנהגותייים. לדוגמא: מיגרנות או בעיות שינה (מצב פיזי); מתח, עצבנות, דכאון (מצב רגשי); דאגות (מצב מנטלי); או עישון (מצב התנהגותי).
לפי שיטת גרינברג מהווים אותם סימפטומים תוצאה של דפוס כלשהו, שנוצר או נלמד בזמן כלשהו בהיסטוריה האישית כנסיון להמנע מפחד או מכאב.

אם ננתח את הרווקות כמצב כרוני, לפי שיטת גרינברג, הרי שניתן להבין גם מצב זה כסימפטום כרוני, שנגרם בגלל דפוס כלשהו. כך למשל עלולים דפוסים שונים להשאיר אותנו במצב של רווקות, בניגוד לרצוננו המודע. לדוגמא: דפוס רגשי של דכאון, או דפוס מחשבתי מסויים – אני לא מספיק טובה, אף אחד לא יאהב אותי, וכד'.
חשוב להכיר בכך שאותם דפוסים נוצרו כנסיון להמנע מכאב, כדוגמת כאב הדחיה, או מפחד - הפחד להכיר אנשים חדשים ולהתקרב אליהם, הפחד לשנות את צורת החיים הקיימת, וכד'.

העבודה המשותפת בשיטת גרינברג מאפשרת לחשוף את הדפוסים היוצרים את הרווקות, ולעבוד עליהם. בהדרגה לומדים בתהליך להכיר אותם, ולהפסיק את האוטומטיות שלהם, שניהלה אותנו עד כה. במצב זה יש לנו יותר חופש לבחור באפשרויות שונות וחדשות ולשנות מצבים שהיו כרוניים בחיינו.


* מיכל רון היא מדריכה בשיטת גרינברג (שלב 2), עובדת בירושלים ובתל-אביב.
בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, מנחת הקבוצות 'מדיטציה שימושית' ו'ציידי החלומות', ומתרגמת ספרים בנושאי פסיכולוגיה, דת וצמיחה אישית.
מנהלת פורום החלומות באתר '5 אלמנטים' ופורום זוגיות שכתובתו: http://community.msn.co.il/comm_community_page.asp?CommID=9712 .

לפרטים נוספים, תהליכים או פגישות היכרות: 02-6416858, או בדואל: michali67@yahoo.com.


יולי 2004


 
<
אוקטובר 2021
>
ראשנשלרבחמשישב

12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31