דוסילנד - זזים מהבית
  • ראשי
  • לוח אירועים

מודיעין מייצרת הנהגה/ יאיר אלטמן

לאחר הפסקה בת חודש, חזרה שיירת ההזדהות של מודיעין עם שדרות, מתוגברת ב-23 ערים נוספות, 350 רכבים ולמעלה מאלף איש. מודיעין על המפה.

חודש עבר מאז השיירה האחרונה, הצנועה משהו בת 30 רכבים יצאה יום בהיר אחד בשבוע השיא לקסאמים, להזדהות עם תושבי שדרות (או עם מי שנשאר). חודש עבר וכלום לא השתנה. הפעם יצאה שיירת נוספת מ-23 ערים ומודיעין בראשה. יותר מ-350 כלי רכב, אלף אנשים, זוג אוטובוסים ואיש גדול אחד – אילן כהן. הממוצע עומד כיום על 2 נפילות ליום, הרבה יותר טוב מה-15 ליום לפני חודש. אולם, לא משום כך השיירה הכפילה את כוחה יותר מעשרת מונים. אותה אוזלת יד של השלטון, דומה כי דוחפת את כולנו ליוזמות אישיות. אילן לא היה צריך יותר מקצת מזל והנחישות שכבר יש לו בכדי לסחוף אחריו תוך פחות מחודש 23 ערים נוספות ואת כלי התקשורת הארציים. עם ישראל רעב לפתרון, רעב להנהגה שתיקח אחריות ודי בשיירת אהבה לתושבי שדרות המותקפת בכדי לסחוף אחרי קהל מאמינים כלל ארצי.

מודיעין על המפה

בשיירה האחרונה אמר אילן כי "מהפכה מורכבת מהרבה מהפכות קטנות", כשסיפר על חזונו לשיירת תמיכה כלל ארצית בשדרות, שמודיעין בראשה. אז היו לו מספר מצומצם של מכוניות להצדיק זאת. אני חשבתי "בחור אופטימי, עם הרבה מוטיבציה ואמונה", אבל לא באמת האמנתי שדבר זה יצא לפועל, ובטח לא במימדים שאילן דיבר עליהם. מה יגרום לאנשים לצאת מהבית, להגדיש יום עבודה ונסיעה ארוכה לעיר שבמקרה נופלים בה טילים? אולם הפקקים בדרך לשדרות, מעשי ידי אילן, והשיירה הארוכה שהסתרחה לפתחה של העיר לא השאירו לי בררה אלה להודות כי טעיתי.
שמונה וחצי, בוקר יום שישי. מול תחנת המשטרה במודיעין מתאספים כשישים רכבים עטורים דגלי ישראל ושלטי תמיכה, מוכנים להדרים לארץ הקסאמים. אכן מהפכה גדולה.
מרבית אנשי השיירה ממתינים בסבלנות במזגן ברכב, אך אילן בעטרף היסטרי. קופץ מתחילת השיירה ועד לסופה, יורה פקודות לרכזי שטח מערים נוספות, בטלפון אחר מדבר עם גלי צה"ל ובאותו זמן ממש משרבט משפטי הסברה לניידת מקומית. כל כובד אחריותה של עם ישראל מונח על כתפיו הצנומות. בחיי שפחדתי שיתמוטט. לבסוף השיירה יצאה, מתחילה להזדחל דרומה. כל העת מגיעים דיווחים על ערים נוספות שמצטרפות ואנשים המבקשים לעזור. אשתו, נעמה כהן, יד ימינו גם במבצע הזה מסכמת: "הארץ איתנו".

חמ"ל צבאי

ההמולה ברכב המוביל וההתרגשות הייתה ניכרת. כל רגע הגיע טלפון על שיירה נוספת, מכוניות נוספות היוצאות לחבק את התושבים בדרום ותגובות מהתקשורת הארצית לא פסקו לבוא. אילן מקבל לפתע טלפון "מדברים עליכם ברדיו" יורה הקול מהצד השני. אנו פותחים את הרדיו על רשת ב' ונדהמים לשמוע קריאה נרגשת של הקריין לצאת לשדרות. "זה מחמם את הלב" מודה אילן, ומרשה לעצמו פעם ראשונה לחייך. הנסיעה ברכב החזירה אותי לימי השירות הצבאי. טלפונים, מחשבים נישאים, רדיו, דיווחים, המולה נרגשת שלמה. חפ"ק צבאי אמיתי.

גאוות מודיעין

נסיעה הייתה חלקה, ללא עצירות של ממש. כל העת הצטרפו רכבים נוספים ומיני שיירות מערים אחרות. היו שם ירושלמים לצד ראשלצ"ים, חיפאיים וגוש עציון, שיירה מכובדת מתל אביב ואוטובוס ורכבים מרעננה. אף אומן בשם מגן דהרי הגיעה ייחד עם שיירת אופנועים, מצויד בגיטרה והרבה רצון טוב. עם ישראל על גווניו השונים, מאוחד ומלוכד ולו לרגע אחד.
10:00 והגענו לצומת יד מרדכי. החניון הסמוך לתחנת הדלק שבימים כתיקונם עומד שומם, מצע עצמו די מופתע להיות עמוס עד אפס מקום. מצומת זו ועד לפאתי שדרות ממש הסתרחה לה השיירה במאות כלי רכב. בדרך הצלחתי לתפוס את אילן משתומם – "מדהים. מושלם. רגע גדול בחיים", אמר כשהוא תופס את ראשו בין שתי ידיו, מסרב להאמין את שחולל הוא עצמו. 12:00 ועדיין לא נפל קסאם אחד. הממוצע עומד על 2 ליום אז יש לי סיכוי נחמד לפגוש אחד כזה, חשבתי לעצמי. ומה אם החבר'ה מהחמאס שמעו גם על השיירה? מה אם הם רוצים לקבל את פנינו במטר טילים, שנחווה את פלאי המקום עד הסוף?

עוצמת האהבה

השיירה נכנסה לעיר ונסעה באיטיות עד למרכז המסחרי. בצפצופי מכוניות, ליווי משטרתי והרבה אהבה סירבה השיירה להיגמר ומלאה את המרכז הקטן מכל עבר, עד שקשה היה למצוא חנייה. לאחר זמן קצר נזקקו הרכבים להחנות ברחובות סמוכים וכך עם ישראל, בלי הרבה גינונים, פשוט קם בוקר אחד ונסע דרומה לחבק הלכה למעשה את שדרות, ואולי חלק מהפצעים הגלידו.
את פני השיירה קידמו עשרות מתושבי העיר שחילקו ורדים לאנשי שיירת התמיכה. לא אחת ראיתי חבר שיירה מזיל דמעה נרגשת. מדהים מה עוצמה אוהבת יכולה לעשות ברגע אחד.
גדי כהן, אחיו של אילן ושותף בכיר למבצע, ערך תדריך ביטחון שם אמר: "יש לנסוע עם חלונות פתוחים בכדי לשמוע את הקריאה 'צבע אדום'". - משימה כלל לא פשוטה בחום של שדרות. גדי ניסה ולא כל כך הצליח להסביר מה קורה כשנופל קסאם: "לצאת מהמכוניות ולתפוס מכסה תחת קורת בטון". כולנו ידענו שמרגע שנשמעת הקריאה "צבע אדום" ועד נחיתת הקסאם לא חולפות 10 שניות. 10 שניות למצוא מכסה. 10 שניות המבדילות לעיתים, בין חיים ומוות.
לאחר מכן הגיעו תורו שלא אילן שכמעט ואיבד את קולו. בקול ניחר ונאום חוצב להבות אמר: "אני מסתכל עליכם ורואה את הישראלי היפה פורץ החוצה מכל אחד ואחד מכם. אני רואה אנשים ממגוון מקומות, מקצועות ומגזרים – שעזבו את החיים האישיים לכמה שעות ובאו לכאן להזדהות... הנהגה אמיתית תחילתה בדוגמא אישית!"
כשהבטתי בעיניו של אילן, או אז הבנתי שיש עתיד לעם ישראל, ועתיד זה, כמה נחמד, מתחיל במודיעין. לאחר תום הנאום התפזרו מאות אנשי השיירה וצבאו על עסקי המקום, תוך שהם קונים מוצרים לשבת, בגדים ומכשירי חשמל ונותנים את שהשלטון לא יכל, אך בעיקר אוהבים ומראים הזדהות והתייחסות שונה לגמרי מהאטימות המוכרת. נעמה כהן, אשתו של אילן, נצפתה כשהיא מרוקנת מדפים ושברה את ממוצע הקניות של כולם. בחישוב גס הוכנסו לעסקי שדרות תוך מספר קטן של שעות למעלה מ-200,000 ¤.

דברי התושבים

ומה יש לתושבי שדרות לומר? איציק ביטון (36) בעל "איציק מלך הפלאפל" – מוסד שדרותי מוכר לכל מספר: "צריך להודות לאנשי השיירה מכל הלב על הפרגון בזמנים קשים אלה. אני יכול להעיד מקרוב שהשיירה הפריחה את העיר, עשתה הרבה שמח ונתנה תחושה טובה תרם שבת". איציק מספר על ביטחון שהשיירה השרתה - "אם תושבי תל אביב והמרכז לא מפחדים להסתובב בשווקים אז גם אנחנו לא", וכך הוציאו אלף איש את תושבי שדרות מהבתים.
דקים בתקרה המאוירת של הפלאפליה מספרים על הדף נפילות הקסאמים, שאחד מהם פגע לא מזמן בסמוך, 10 מטרים משם והרג אישה תושבת המקום.
שמעון ממן (68) בעל "דברי חשמל ביתיים" חושב לעומתו אחרת: "בשביל יום אחד השיירה זה רעיון נחמד, אך לא מספיק. בשביל להפיח בעסקים איזו רוח חיים זה צריך להיות משהו מתמשך, לפחות אחת לשבוע".

אריה אלדד

בין כל האורחים נראה הח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, יחד עם ראשי תנועת הנוער העולה "עמיחי". אריה בא לחזק את התושבים ולדבר עם הנוער המקומי על סוגיות שמציקות לו. בין היתר סיפר כי הוא ויוסי בילין (כן!) מזה זמן מה עוברים בין בתי הספר בארץ ומסבירים ביחד את משנתם הפוליטית (מי אמר שאין שיתוף פעולה בין ימין לשמאל?). אפשר ללמוד משהו מזה על דרך ארץ. אם שתי הקצוות היא מרוחקים של המפה הפוליטית מסוגלים לפעול ביחד ולכבד אחד את דרכו של השני, אולי גם אנו נוכל.
הנוער דיבר על אימפוטנציה כלל מערכתית של המדינה: "כל הזמן אומרים לנו שאהבים אותנו" התרעם אחד הנערים. "אבל אף אחד לא בא באמת עם פתרון, וזה אחריותה של המדינה לדאוג לאזרחיה".
רכז הנוער המקומי תיבל בביקורת ברורה כלפי הדרג המדיני: "אין פיתרונות קסם הוא משפט נדוש וזה התחמקות מאחריות. שיטת הממשל שלנו דפוקה. יושבים אנשים שהציבור בז להם ואמונם התפרק. פחות מ-5% תומכים בהם ולמרות זאת הם ממשיכים להשפיע על סדר היום הציבורי".
בראיון בלעדי למודיעין News מתייחס הח"כ אריה אלדד לשיירת התמיכה: "זה תענוג לעיניים. רואים את החיוכים בפרצופם של תושבי שדרות במיוחד אצל בעלי העסקים אך לא רק. זה רעיון מדהים וביצוע יוצא מן הכלל שמראה שניתן לתרום רבות בעזרת נחישות גם ללא תקציבים גדולים".

מה לדעתך על המדינה לעשות בכדי לשפר, אם לא לפתור את המצב?
"ניתן לפתור את הבעיה ויש לכך רק פיתרון אחד והוא צבאי. צריך להגיד את האמת, גם אם היא לא נוחה. החבר'ה מהחמאס לא יפסיקו ליירט אותנו לא משנה כמה ניסוג ולא משנה איזה הסכם נחתום עימם. מי שאומר שאין פיתרון צבאי הוא אימפוטנט ופחדן, אך גרוע מכל הוא משקר לציבור. צירוף זה לבד הוא גורם הבעיה".

ואהבת לרעך כמוך

בדרך חזרה הביתה, למודיעין סיכם אילן את שאירע: "זהו השיג ענק למודיעין שהובילה את המאבק. הישג ענק לכל עיר שהצטרפה. לאור בעיניים שהביאו לתושבי שדרות אין מחיר. באנו לומר לתושבי שדרות: אזרחי ישראל – לא שוכחים אתכם. מבחנתי המסע אל שדרות הוא 'אהבת לרעך כמוך'".
מה הלאה?
"יש תוכנית גדולה ובעזרת השם, בראש השנה נרתום את כל המדינה על הרגליים. עם ישראל ירד לשדרות, יעשה קניות לחג ואולי מישהו בצמרת השלטון יבין את המסר. אנו לא מפקירים את שדרות משום שאנו לא מפקירים את עצמנו. בעיית שדרות היא לא רק בקסאמים. שדרות זה בבועה של ההתנהלות השלטונית הכל כך לקויה בשנים האחרונות. מעט מהאור דוחה המון מן החושך. אני מאמין שבסופו של דבר עם ישראל ילך למהלך הזה בגדול כולם ביחד. חילונים ודתיים, ימין ושמאל, יד ביד".
ספר לי על הרגע שהבליח הרעיון במוחך
"אני קשור מאוד לעמי. בשנים האחרונות אני צופה בכאב בהתרחשויות בתוך העם ולא יכולתי לסבול את זה יותר. לילה אחד נדדה שנתי. הטילים, ההרוגים ואוזלת ידנו לא הניחה לי להירדם. בבוקר אמרתי לאשתי 'אני נוסע לשדרות'. כשנענתי 'אני איתך' ראיתי בעיני רוחי את השיירה. תוך 5 ימים בדיוק יצאה השיירה הראשונה, ואני חושב ש-30 רכבים היו הצלחה גדולה בהתאם לנסיבות". לא מרתיע אותך האפשרות שיקרה אסון, שאחד הקסאמים ייפול קרוב, קרוב מידי אליך או אל קהל המאמינים שאתה סוחף אחריך?
"אני מתפלל שה לא יקרה. אבל אם תושבי שדרות ועוטף עזה יכולים להיות מגן אנושי משך 7 שנים אין שום סיבה שאני לא אהיה חלק מזה. אין שום הבדל בין תושב שדרות לתושב מודיעין. צריך סוף סוף להבין שאי אפשר לתת להם לדמם לבד למוות".

השיירה הבאה לשדרות תצא ביום שישי ה-31/8

 
<
אוקטובר 2021
>
ראשנשלרבחמשישב

12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31