דוסילנד - זזים מהבית
  • ראשי
  • לוח אירועים

ניקוי המחשב לפסח

מדי כמה זמן מומלץ לבצע ניקוי יסודי למחשב וחשבנו שפסח הוא הזמן המתאים ביותר לפעולה זו. אם המחשב שעד לא מזמן היה חדש ומהיר, מתחיל להראות סימני עייפות, נצלו את הפסח לנקות אותו ולסדרו.

כולנו מכירים את התופעה שלאחר שקנינו מחשב חדש מהיר, אנו מגלים להפתעתנו שהמחשב החדש שהשקענו בו כל כך הרבה כסף, מתחיל להראות סימני עייפות. המחשב לא נדלק באותה מהירות, הפעלת תוכנות לוקחת יותר זמן, ובאופן כללי יש תחושת איטיות מסויימת. להאטה בביצועי המחשב יש סיבות רבות, חלקן אמנם נובעות מהתיישנות החומרה, אך גם משימוש לא נכון וכחלק מתופעות לוואי מוכרות הנילוות לפעולות הרבות שאנו מבצעים במחשב.

מדי כמה זמן מומלץ לבצע ניקוי יסודי למחשב וחשבנו שפסח הוא הזמן המתאים ביותר לפעולה זו. כמובן שלא מומלץ להסתפק בניקיון של פעם בשנה, אלא לחזור על הפעולות מדי חודשיים-שלושה. נביא להלן כמה גורמים להאטת המחשב וכיצד אפשר לטפל בהם.

אבק ולכלוך

נתחיל מהחלק הפיזי שבמחשב. אבק על המעבדים עלול לגרום לבעיות רבות, החל מבעיות טכניות ועד התחממות יתר של הרכיבים. בזמן שהמחשב פועל הוא מייצר חום רב, בעיקר מפעולת המעבדים. על מנת לקררו, מותקנים במחשב מספר מאווררים. המאווררים חיוניים לפעולה התקנית של המחשב, שכן בלעדיהם, הרכיבים היו נשרפים. עם הזמן, מתמלאים המאווררים באבק ועושים את מלאכתם פחות נאמנה וכתוצאה מכך המחשב מתחמם. התחממות המחשב תגרום לו במקרה הטוב לעבוד יותר לאט, ובמקרה הרע, להפסיק לעבוד בכלל.
אז מה ניתן לעשות? הכי טוב הוא לפתוח את הברגים במחשב, ולנקות מבפנים בעדינות ובזהירות על מנת לא לנתק אף אחד מהחוטים. יש לעשות זאת כאשר המחשב כבוי ובעזרת מברשות עדינות.

בהזדמנות זו, מומלץ לנקות גם את המדפסת, כונן התקליטורים, צג המחשב, המקלדת והעכבר. ברוב מדפסות הזרקת הדיו למשל, קיימת אפשרות לניקוי ראש המדפסת בלחיצת כפתור בחלון ההגדרות.

לכונן התקליטורים יש עינית לייזר, שעלולה עם הזמן להתמלא באבק ולכלוך (אם למשל הוכנס דיסק מאובק לתוך הכונן). ניתן לקנות בחנויות המחשבים דיסק ניקוי שעליו מודבקת מברשת זעירה, שתנקה את עינית הלייזר כאשר נכניס את דיסק הניקוי למחשב. את צג המחשב והמשטח של הסורק אפשר לנקות באמצעות מטליות וחומרי ניקוי ייעודיים למטרה זו. תכשירים אלו ידאגו להרחיק אבק גם אחרי השימוש בהם.

לבסוף, את המקלדת אפשר להפוך ולנער וכך להוציא את הפירורים ובנוסף להעביר חתיכת נייר במסילה בין הכפתורים כדי לאסוף את הלכלוך. המחמירים יכולים לנסות ולפרק את המקשים ולנקותם אחד אחד, אך לא בכל המקלדות ניתן להחזיר אותם בקלות. באתר informa-tv תמצאו סרטון הדרכה מקצועי המסביר כיצד לנקות את החלק הפנימי של המחשב.

קבצים זמניים

כאשר אנחנו גולשים באינטרנט, פותחים קבצים, מוחקים קבצים, מתקינים תוכנות ועושים פעולות נוספות במחשב, אנו יוצרים מאות קבצים זמניים, שלעיתים נשארים במחשב ולא נמחקים. לדוגמה, בתיקיית windows קיימת תיקייה בשם temp, שם נשמרים קבצים רבים ששימשו תוכנות שונות במחשב ובגמר השימוש בהם היו צריכים להימחק, אך מאיזושהי סיבה לא נמחקו.
ישנן תיקיות נוספות כאלו במחשב לצרכים שונים. למרות שניתן לגשת לכל תיקייה ולמחוק ממנה את הקבצים, תהליך זה יכול לערוך זמן רב. לשם כך קיימות בשוק מספר תוכנות חינמיות שיעשו את העבודה עבורנו.
התוכנה ccleaner החינמית עושה בדיוק את זה. לאחר התקנתה נבחר את התיקיות שאנו רוצים למחוק, והתוכנה כבר תעשה את כל השאר. בנוסף לכך, התוכנה מבצעת תיקוני שגיאות ברג'יסטרי ומסייעת בהסרת תוכנות מהמחשב. http://www.ccleaner.com

ריקון סל המחזור

הקבצים שאותם אנו מוחקים לרוב מגיעים לסל המחזור, זאת כדי שנוכל לשחזר קבצים שנמחקו בטעות. סל המחזור עשוי גם הוא לגזול מקום חיוני בכונן, ולכן כדאי לרוקנו מעת לעת. לחיצה על המקש הימני מעל האיקון של סל המחזור בשולחן העבודה, ובחירת "רוקן סל מחזור", תמחק את הקבצים לצמיתות.

הסרת תוכנות שאינן בשימוש

התוכנות שמותקנות לנו על המחשב, מעבר לעובדה שתופסות מקום בדיסק הקשיח, לעיתים רצות ברקע ומאטות את פעילות המחשב. לכן, אם ישנן תוכנות שאנו לא משתמשים בהן, פשוט מומלץ להסיר אותן. כדי להסיר תוכנה מהמחשב יש להכנס להתחל->לוח בקרה->הוספה/הסרה של תוכניות. בחלון שייפתח תמצאו רשימה ארוכה של תוכנות המותקנות במחשב. אפשר לעבור על הרשימה ולמצוא תוכנה שלא בשימוש, ללחוץ עליה ואז ללחוץ על הסר. לפני שמסירים את התוכנה הבאה מומלץ קודם לכן לאתחל מחדש את המחשב.

רוגלות

רוגלה, או spy ware, היא רכיב תוכנה שמותקן על המחשב בדרך כלל כתוספת לתוכנה או משחק שהורדתם מהרשת. מטרת הרוגלה היא לעקוב אחר פעילותכם באינטרנט ועל ידי כך להגיש לכם פרסומות שמותאמות להרגלי הצריכה שלכם. לרוב, התוכנות מוצמדות למשחקים ותוכנות הניתנים להורדה חינם, כגון סרגלי כלים למיניהם, תוכנות לשיתוף קבצים וכדומה. הרוגלה מותקנת לרוב באישורכם, זאת לאחר שאישרתם את תנאי השימוש בעת התקנת התוכנה. אם נתקלתם בחלונות קופצים ללא סיבה, אתרים שנפתחים בלי שביקשתם ודברים נוספים מהסוג הזה, סביר להניח שאתם נגועים ברוגלות. למרות שברוב המקרים רוגלות לא נחשבות לוירוס, מומלץ מאד להסירן. הסרתן לא תמיד פשוטה, ועל כן כדאי להשתמש בתוכנות ייעודיות למטרה זו. קיימות ברשת מספר תוכנות להסרת רוגלות. ההמלצה היא להשתמש בכמה שיותר, משום שלכל אחת מהן מאגר משלה בנוגע לאילו קבצים חשודים כרוגלה.

Ad-aware


Spybot S&D

איחוי דיסק

כיום כאשר מהירות החישובים במחשב היא כל כך גבוהה, החלק העיקרי שמאט את המחשב הוא הכונן הקשיח. הכונן הקשיח מסתובב במחשב כל העת, וישנה מחט שתפקידה לקרוא ולכתוב את המידע. כאשר המחשב כותב מידע על הדיסק הקשיח הוא עושה זאת בצורה עוקבת על מנת שיהיה לו גם נוח לקרוא את המידע לאחר מכן, והמחט לא תצטרך לרוץ מנקודה לנקודה על הדיסק. כאשר אנו מוחקים קובץ, הדבר יוצר רווח בין הבלוקים של המידע. במידה והמחשב ימצא קובץ שיתאים למקום שהתפנה, הוא יכתוב אותו שם, ובמידה ולא, הוא יפצל את הקובץ ויכתוב את חלקו במקום פנוי אחד ואת חלקו השני במקום אחר. דבר זה כמובן יאט את מהירות הקריאה של אותו קובץ. משום כך מומלץ מדי פעם לבצע "איחוי דיסק"- אחד מכלי המערכת שמגיעים עם מערכת ההפעלה חלונות, יודע לסדר את הדיסק כך שלא יהיו רווחים.
להרצת התוכנה יש להיכנס להתחל->תוכניות->עזרים->כלי מערכת->מאחה הדיסק.

סידור שולחן העבודה

ה-desktop או שולחן העבודה במחשב לעיתים מלא באינספור קישורים לתוכנות וקבצים ששמרנו וכבר איננו זוכרים מה הם. קבצים אלו מאיטים מאד את המחשב, שכן הם תופסים מקום בזיכרון בעת שהמחשב עולה. מומלץ למחוק או להעביר את הקבצים שאינם בשימוש לתיקייה אחרת במחשב.

לבסוף, נמליץ על סידור ואירגון סביבת העבודה האמיתית של המחשב. שולחן העבודה או שולחן המחשב נוטה בבתים רבים להיות השולחן המבולגן ביותר בבית. ניירות, דיסקים, כלי כתיבה, כבלים ושאר חפצים מפוזרים בבלאגן. לכבוד הפסח אפשר לקחת מספר דקות לסדר את סביבת העבודה שיהיה נעים ונוח יותר לעבוד בה.

ולסיום:
מכירת חמץ באינטרנט כבר לא צריך בערב פסח לרוץ לרבנות כדי למכור את החמץ. באינטרנט פועלים כבר כמה שנים אתרים למכירת החמץ חינם ותוך דקות.

אתר רוטר
אתר כיפה

מתוך מדור "הרשת שפתינו", עיתון "הצפה"

 
<
אוקטובר 2021
>
ראשנשלרבחמשישב

12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31