דוסילנד - זזים מהבית
  • ראשי
  • לוח אירועים

קהילה: חוויות מכנס חזרה בתשובה.

דבר ראשון, הייתי רוצה להבהיר, שלא גזען ולא בן גזען אנוכי, וכל אשר אכתוב, לא לכבודי ולא לכבוד בית אבא, אלא לכבוד שמיים,אמן סלה .
חברי הטוב, הלא משהו קרוב לחיי דתי ממוצע, סחב אותי, בוגר ישיבה ומכינה קד"צ, הבקיא בהוויות אביי ורבא, לכנס חזרה בתשובה, (שבת התעוררות אלק) בואו נאמר, המותאם לסגנון אנשים שנוטים להכניס בקלפי פתק שעושה טוב לעור הפנים של אלי ישי.

ההתרשמות הראשונית הייתה, שבהחלט מדובר בכמה אנשים שזקוקים להתעורר. המדובר היה בחמישי שישי שבת, בבית הארחה בקיבוץ במרכז. מרגע היכנסי למקום, הרגשתי שחזרתי לימי שירותי הצבאי העליזים. "אחי", "אח שלי", התערבבו ב"צדיק", "נשמה"... לרגע חששתי שנקלעתי בטעות לכנס מקובלים, ותיכף אפגוש בתשבי, הנחה שהובהרה לי כלא נכונה בתפילת השחרית של יום המחרת, כשחלק מהנוכחים סברו לתומם שרצועות התפילין הן דילגיות, וניסו לעשות איתן אוריגמי. אבל למה להתעסק בזוטות.

בהרצאה הראשונה הגיע המחזיר בתשובה הקלאסי-מפקד צוות בשייטת 13, מאסטר בקראטה ופרופסור לפיזיקה גרעינית (שעבד בחופשות כדוגמן הבית של ורסאצ'ה) שהחליט לעזוב הכל, ולחבור לעולמה של תורה. רוב ההרצאה עברה בתיאור מעללים מסמרי שיער מהסיירת, רמיזות דקות כרגל של פיל על מעללים מיניים ומספרן האדיר של הבחורות ('דוגמניות אחת אחת. באמאשלי.') שנפלו ברשתו. כאומר: 'אנשים, לא רואה אף אחד פה ממטר, עשיתי מה שכולכם לא תעשו כל החיים, וחזרתי בתשובה. אז למה מי אתם שלא תעברו מחר לישיבה במאה שערים?! (ולא לשכוח לפני הוראת קבע?)' נראה לי שקצת פיספסתי את הרעיון. כאילו-אם הייתי חילוני, הייתי חושב-אם אתה פראייר, וויתרת על כאלה חיים, אתה מנסה להפיל עוד אנשים?!
שיהיה.
עוד הרצאות עברו בסימן ציקו ודיקו, הווה אומר-סיפורי ניסים ונפלאות. 'אם בפרשת בראשית קופצים פעמיים חי אותיות, מגיעים למה שקרה בשואה. אז? בדרך הזו אני יכול גם להוציא מהתורה פרשנות על המשחק הביזיוני של מכבי בשבת, ומצב יבול החסה במזרח טימור. ואגב-חוקרים השתמשו בשיטת הקפיצות בספר מלחמה ושלום. אתם לא רוצים לדעת מה הם מצאו...
(על שאלתי הפשוטה בנוגע לגמרא מפורשת במסכת קידושין (דף ל עמוד א,קרציות.) "אנן (אנו) לא בקיאין בחסרות ויתרות"
כלומר, בדיון תלמודי לגבי מספר התיבות והמילים בתורה, חכמי התלמוד מודים שהם לא סגורים מי יודע מה על המספר האמיתי של האותיות בתורה, עובדה שהופכת את תורת הדילוגים להבל הבלים, לא קיבלתי תשובה.)

הלאה!!! ראיות מהגמרא על דיוקים מדהימים בתנועת הכוכבים, מידותיהם וצורתם. 'איך הם יכלו לדעת דברים כאלה? רק מבורא עולם!!' לא מזלזל לרגע חלילה ביכולותיהם של כותבי ההורוסקופ בני דת משה, אבל עם כל הכבוד-לא חסר תופעות בעולם העתיק שעד היום לאף אחד אין תשובה לשאלה תרבותית ופשוטה-how the fuck they know that!?' דוגמאות? בבקשה-הפירמידות במצריים, חלק ממבני האינקה בדרום אמריקה, מפות הכוכבים המדוייקות להפחיד של בני המאיה, ועוד.

עבר חמישי שישי, וירדה השבת אל גבעת גינוסר,ועל קיבוצנו הדל. (בואו נחסוך את תיאור הפדיחות שהיו מנת חלקי בניסיונותיי הפתטיים לשיר את שירי השבת מהישיבה, ואת המבטים שננעצו בי-בסקאלה שמחיוך לעגני, דרך תמיהה על מצב בריאותי הנפשית,ועד דאגה שמא אני מדבק.) חוץ מהתקלות הנ"ל, סך הכל הייתה שבת נחמדה ביותר. דיונים בפרשת השבוע,מה-אסור-מה-מותר, תקלות חינניות של הנוכחים ('מה, אסור להדליק סיגריה מהנרות שבת?') שיחות על מהות ומעלת השבת, (מעבר לכדורגל בצהריים, עיתון וגרעינים שחורים)
חלפה עברה לה השבת,וחזרנו למעוננו הדל.
ועכשיו ילדים, רגע של רצינות. לא, באמת.אני חושב שכל עולם החזרה בתשובה צריך לעבור מתיחת פנים+פילינג+התאמת צבעים דחוף. אנשים שעל סמך סיפורי נפלאות ו'סיפורים אישיים' למיניהם יחזרו בתשובה, מהר מאוד ימצאו את עצמם חזרה בt.l.v בשישי בערב. היהדות לא נשענת על סיפורים וריגושים חד פעמיים על חוויות של סוף שבוע. היא נשענת על מוסר אישי גבוה, על אוצרות מחשבה הגות ופילוסופיה עצומים, על שקידה ולימוד ומשמעת עצמית גבוהה,ועל ספרי הדרכה לחיים, המכוונים אדם לעבודת השם טהורה מיום הולדתו עד יום מותו, ובניגוד לדיעה הרווחת-בהחלט משאירים מקום למחשבה אישית, לפיתוח של סגנון אישי, (תנועת החסידות,תנועת המוסר,הציונות הדתית,קרליבך...) ולהעלאת ספיקות ולפתרונן.וכן-גם על תורת נסתר הטומנת בחובה אוצרות ידע ומחשבה שנעלים מתפיסת רוב בני האדם.
זו המשמעות האמיתית של היהדות,ואת הדברים האלה צריכים להראות המחזירים בתשובה.
(ואחת היא הכיוון ממנו הרבי מיליובאוויטש רואה את הדשא...)
רועי.

שמי רועי, בן 22. כתובת האימייל: terran@walla.co.il
אשמח אם תגיבו על הכתבה,אם היא תמצא חן בעיניכם, אשלח עוד.

 
<
ספטמבר 2021
>
ראשנשלרבחמשישב

1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930